İlgimizi çeken 6 girişim

Teknoloji ve yazılım, her alanda olduğu gibi spor alanında da gün geçtikçe kapladığı alanı genişletiyor. Dijital temelde yürüyen tüm projelerde olduğu gibi, bu alanda üretilen/doğan projelerin de bir ihtiyacı gidermesi, kolaylaştırması veya hızlandırması, onu geçerli ve ilgi gören bir iş haline getiriyor. Spor sektörü öyle büyük ve karma bir kitleye hitap ediyor ki, bu kitleyi hedef alarak üretilip de başarılı olan işlerin, spor dışı uyarlamaları da büyük oranda başarı kaydediyor

Sektör gereği bu alanda doğan projeleri de takip ediyoruz. Kısaca, hızla gelişen ve yüzlerce proje üzerinde çalışılan bu alanda önceliğin sosyal medya çalışmalarını hızlandıracak ve bu alandaki kaliteyi artıracak, maç önü/maç günü işlemlerini veya deneyimlerini hızlandıracak ve artırıcak mobil fikirlerde olduğunu belirtmekte fayda var. Scouting ve analize yardımcı çözümler spor sektöründe gün geçtikçe daha da önem kazanmasına rağmen, kendine bu iki alandan yukarıda bir yer edinmesi imkansız.

Bu yazıyı yazmayı ve “Tutar” dediğim bazı projeleri paylaşmayı uzun zamandır istiyordum ama özellikle geçtiğimiz günlerde, ülkemizde fazla talep görmeyen ve bence alanının en iyisi olan dijital tabanlı scouting platformu Scout7’nin, dijitalde spor içeriği üretme ve dağıtma kanalının yine bence yıldızlarındam biri olan Perform Group tarafından satın alındığını öğrendikten sonra daha fazla ertelemek istemedim.

Not: Girişimleri bir önem veya beğeni sırasına göre kaleme almış değilim.

Grabyo

Grabyo, spor odaklı çalışan bulut tabanlı bir video üretim, düzenleme ve dağıtım kanalı. Spor kulüpleri, federasyonlar, yayıncılar ve bu alandaki basın kurumları Grabyo’nun ana hedefi. Yani kullanıcıya değil, yayıncıya hitap ediyor. Londra merkezli bir girişim.

Sisteme entegre yayıncılardan gelen veya çektiğiniz, yahut canlı olarak yayınlamak istediğiniz video içerikleri saniyeler içerisinde Grabyo’nun internet sitesi veya mobil uygulaması üzerinden düzenleyerek, herhangi bir yere kaydetmeden otomatik olarak Youtube, Facebook, Twitter, Periscope gibi sosyal medya hesaplarınızda paylaşabiliyorsunuz. Grabyo geçtiğimiz ay içerisinde, futbolda usta istatistiki içerik dağıtıcısı Opta ile de işbirliğine gitti. Ve bu işbirliği, Grabyo kullanıcılarına karşılaşma içi aksiyonların otomatik olarak kesilmiş videolarına(örn: maç içindeki kırmızı kartlar, goller vb.) otomatik olarak saniyeler içinde erişim imkanı yaratıyor. İngiliz Futbol Federasyonu The FA, spor yayıncılığının en büyük oyuncusu BeinSports, Amerika futbol ligi MLS, İspanyol devi Real Madrid, İngiliz kulübü Southampton ve Wimbledon Tenis Turnuvası gibi birçok önemli aktör, Grabyo’nun kullanıcıları arasında.

 

Snaptivity

Snaptivity de Londra merkezli bir mobil girişim ancak şu an için ana çalışma alanı ABD ve Avustralya. Yalnızca yüzlerle ifade edebilecek bir indirme oranına sahip olsa da, gördüğü işlev ve altındaki çalışma sebebiyle birçok ödüle layık görüldü ve potansiyeli oldukça büyük. Kısaca, organizasyon alanına(stadyum, konferans salonu vb.) kurulan otonom kameralar ile yapay zeka birleştiriliyor ve ortaya, sisteme üye kullanıcıların organizasyon içi reaksiyonlarını otomatik olarak fotoğraflayan ve kendisine ileten bir iş çıkıyor. Yani eğer kulübünüz Snaptivity ile anlaşmalıysa ve siz de bu mobil uygulamayı kullanıyorsanız, karşılaşmalarda, bulunduğunuz koltuğu işaretlemeniz size maçta gol olduğu andaki görüntünüzün iletilmesi için yeterli. Geçtiğimiz aylarda Manchester City’nin de bir taraftar etkinliğinde denediği Snaptivity’nin hala yatırım bekleyen bir proje olduğunu da belirtmeliyim.

 

Hudl

Hudl, şu an ABD’de, spor alanında indirilme artışı en fazla olan 15 mobil uygulamadan biri. 1 milyon kullanıcıyı aşmayı başardı. Kolaylaştırdığı şey ise, analiz, raporlama ve antrenörler ile sporcular arası iletişim süreci. Antrenörler Hudl üzerinden takım üyeleriyle iletişime geçebiliyor ve burada hem takımın tamamına, hem de bireysel olarak oyuncuların her birine video analizler de dahil içeriklerle görüşlerini/isteklerini aktarabiliyor. Platform içindeki araçları kullanarak analiz videoları hazırlamak da mümkün.(Sportscode’u da aynı şirketin ürettiğini hesaba katarsak analiz araçlarına güvenmekte fayda var)  Maç saatleri, antrenman saatleri veya bunlardaki değişimler ile katılım gösterilmesi gereken diğer organizasyonlar için de bu uygulama yolu ile takım üyelerine bildirimler gönderilebiliyor. Butik bir iş olmasına rağmen uygulamanın bu kadar çabuk büyümesinin ana sebebi, ABD’deki kolej takımı organizasyonları. Şu an için kullanıcıların büyük bölümü kolej ve üniversite öğrencileri ile öğretmenleri ve antrenörleri.

Bunun kısa zamanda eğitim alanına sıçrayacağını da tahmin etmek zor değil. Hudl güzel bir kapı açtı.

 

SSB

SSB, müşterileri arasına şimdiden NBA, NFL, Nascar, Ditroit Pistons, New York Knicks, Sacremento Kings, Nbc Sports ve NCAA gibi devasa kurumları eklemiş bir karmaşık veri depolama, analiz ve veri yönetimi çözümü. ABD merkezli çalışan ve eğitim, sağlık, danışmanlık gibi diğer birçok alanda daha çalışan girişim, spor sektöründe organizasyonlar/kulüpler ile fanları arasındaki bağı ve bu bağ beraberinde büyüyen maddi döngüyü artırmak için bir yol gösteriyor. Kombine alımında ‘sadık taraftara’ öncelik tanınmasını istiyorsanız, SSB veya türevlerini kullanmak durumundasınız.

 

Tifosy

Tifosy, spor odaklı bir crowfunding aracı platformu; yani destekçiler tarafından kulüplerin ve/veya projelerinin online yol ile fonlanması için aracılık ediyor. Fon arayanlar, belli oranlarda fonlamalar karşılığında fonlayan kişilere bazı imkanlar tanıyorlar. Örneğin Fulham, geçtiğimiz yıl Tifosy üzerinden kulüp tarihinin ve İngiliz futbolunun efsane oyuncularından George Cohen’in heykeli ve sağlık yardımları için £109.676 fon topladı. Bu rakam, vergi kesintisi geri ödemesinin ardından £131.024’u buldu. Kulüp bu rakamın toplanmasına yardımcı olan 941 bağışçıya, bağış rakamlarına göre çeşitli imkânlar tanıdı. £1000 katkıda bulunanların adı Cohen için dikilecek heykele işlenirken, £150 katkıda bulunanlar tesiste bir öğlen yemeği ile yetindi.

Parma’nın yeniden doğuşu, Carpi’nin ilk fanzone’u için de kampanyalar düzenlenen ve kurucu ortakları arasında eski futbolcu Gianluca Vialli’nin de bulunduğu Tifosy şu an kendi büyümesi için fon topluyor.

 

Action Streamer

Gün geçtikçe spor karşılaşmalarının yayın kalitesi ve çeşitliliği de artıyor. VR yayınlar ile izleyicilerin kendilerini stadyum içinde gibi hissetmelerinin önü açıldı ancak bu yayın çeşidinin ulaşacağı kitle sayısının sınırlı kalacağını söylemekte fayda var. Aksiyon kameraları ile elde edilen görüntülerin daha geçerli ve uzun ömürlü olacağını düşünüyorum ve Action Streamer da bu sebeple takipte tuttuğum bir proje.

Kendi tabirleriyle, “Giyilebilir kablosuz canlı yayın teknolojisi” üretiyorlar. Ve bu yayının odağında ‘şapka’ var. Futbol sektörüne henüz giriş yapmış değiller ancak kısa zamanda varlıklarını göstereceklerini tahmin ediyorum. Zira VR yayınlar için çok ciddi bir altyapı çalışması gerekirken, Action Streamer, tribünde şapkayla oturan bir insan yoluyla izleyicilere stat içi deneyimi sunacak. İlerleyen zamanlarda yayıncı kanallar “Stadyum” ekiyle yeni yan kanallar üretip maç yayınlarını bu içerikle de satmaya başlarsa şaşırmayın.

Gökhan Sezer
Academy Sportive
Twitter: gkhnszr